|
|
|
|
|
TAK til vore sponsorer - husk at støtte dem, de støtter os :-)04-03-2022 17:50 TAK til vore sponsorer - husk at støtte dem, de støtter os :-) Sponsorer D-stævne 5-6 marts 2022.
• Café Butler • Sport24 • Sportsmaster • House of fashion • Kop og Kande • Vin og Gastro • Imerco • Have a coffee • Matas • Fleur • Hest i balance v. Anne-Mette Hantush Hansen • Glad zoo • DK Rosetter • A&A Rideudstyr • Vedsted Mølle • Haderslev Hestepraksis • Café Victoria - Tønder Generalforsamling 9. marts - nærmere følger01-02-2022 12:00 Generalforsamling Så er det ved at være tid til generalforsamling i Aabenraa Rideklub😃 Sæt derfor ❌i kalenderen onsdag d. 9. marts kl. 19.00.
Sted og dagsorden kommer senere. Klubmesterskab13-11-2021 07:41 Hej med jer
Fremover er det mig, der vil stå for indtastning af stævneresultater. Tusind Tak til Britta, som har stået for det indtil nu
Jeg har vedhæftet et dokument med regler og resultater, så da kan I se meget mere. Har I nogle resultater der mangler, har jeg tastet noget forkert eller lignende, så send det endelig til mig
Listen vil blive opdateret løbende.
Stævneresultater kan fremover sendes til eva@weee.dk Mvh. Eva
Springning om lørdagen fra kl. 9-1406-11-2021 07:45 Springning om lørdagen fra kl. 9-14 Da der har været efterspørgsel efter at kunne se hvornår andre springer, har vi oprettet en Facebook-gruppe til formålet. Alle medlemmer er velkomne til at deltage i gruppen, uanset om man springer eller ej. Her kan man skrive, hvornår man gerne vil springe, samt have mulighed for at lave aftaler om at springe sammen, bygge bane sammen, overtage en bygget bane, hvis nogen springer før en selv, nedtagning af bane osv. Det er en god og fleksibel løsning, som vi mener tilgodeser de behov der er, bedst muligt. Må man springe, selvom man ikke har meldt ind på en tid i Facebook-gruppen? Ja, det må man naturligvis gerne, men form ålet med gruppen er netop, at andre kan se, hvornår der er frit, og melde ind på de tider. Derfor vil de, der har meldt ind på den pågældende tid i Facebook-gruppen altid HAVE FORTRINSRET. Det vil sige, at hvis du ikke har meldt ind på en tid i gruppen, kan du ikke forvente at kunne komme til at springe. Hver onsdag klokken 10.00 lægges ny plan op, for kommende lørdag. Du finder gruppen her: https://www.facebook.com/groups/399435945222286 Samtidig vil vi gøre opmærksom på, at det ikke er tilladt at springe udover de tidspunkter, der er afsat til det i halplanen. Nyhedsbrev 04.11.2106-11-2021 07:12 Det nye Klubmodul
Så er det nye klubmodul klar til brug, hvilket betyder, at man nu fremover kan betale med flere forskellige kort, hvor man tidligere kun kunne betale med Dankort. Vi vil derfor gerne bede dem, der indtil nu har overført pengene via bankoverførsel, om at tilmelde sig de rigtige steder inde i vores klubmodul. Er du i tvivl om hvordan, er vi gerne behjælpelige.
Som nogen sikkert har bemærket, er den månedlige advisering ikke kommet via SMS denne gang. Fremover vil advisering udelukkende foregå via e-mail.
Desværre har nogle af jer oplevet, at I har skullet opdatere kortoplysninger her efter overgangen til det nye Klubmodul. Vi beklager bøvlet og håber på forståelse.
Springning om lørdagen fra kl. 9-14
Da der har været efterspørgsel efter at kunne se hvornår andre springer, har vi oprettet en Facebook-gruppe til formålet. Alle medlemmer er velkomne til at deltage i gruppen, uanset om man springer eller ej. Her kan man skrive, hvornår man gerne vil springe, samt have mulighed for at lave aftaler om at springe sammen, bygge bane sammen, overtage en bygget bane, hvis nogen springer før en selv, nedtagning af bane osv. Det er en god og fleksibel løsning, som vi mener tilgodeser de behov der er, bedst muligt. Må man springe, selvom man ikke har meldt ind på en tid i Facebook-gruppen? Ja, det må man naturligvis gerne, men form ålet med gruppen er netop, at andre kan se, hvornår der er frit, og melde ind på de tider.
Derfor vil de, der har meldt ind på den pågældende tid i Facebook-gruppen altid HAVE FORTRINSRET. Det vil sige, at hvis du ikke har meldt ind på en tid i gruppen, kan du ikke forvente at kunne komme til at springe.
Hver onsdag klokken 10.00 lægges ny plan op, for kommende lørdag.
Du finder gruppen her: https://www.facebook.com/groups/399435945222286
Samtidig vil vi gøre opmærksom på, at det ikke er tilladt at springe udover de tidspunkter, der er afsat til det i halplanen.
Medlemsmøde
Sæt allerede nu kryds i kalenderen den 9. januar kl. 15, hvor vi holder medlemsmøde.
Mvh. Bestyrelsen
Kursusweekend ved Dorthe Sjøbeck, Sjoebeck Dressage.13-10-2021 12:00 I weekenden d. 13. og 14. november inviterer Aabenraa Rideklub til Kursusweekend ved Dorthe Sjøbeck, Sjoebeck Dressage.
Dorthe er uddannet træner og har mange års erfaring med ungheste og videreuddannelsen op til Grand Prix. I mange år har hun været med til at drive Hesselhøj, hvor hun har haft succes med starter i alt fra Unghestechampionat, UVM og International Grand Prix. I Undervisningen lægger hun særligt vægt på samspillet mellem hest og rytter, forståelsen for grundridningen og ikke mindst rytterens opstilling og indvirkning, som skal føre til den videre uddannelse af hesten. Dorthe underviser på alle niveauer og har ligeledes en god pædagogisk tilgang til ponyryttere.
Alle er velkomne også udefrakommende ryttere, men medlemmer er Aabenraa Rideklub vil have fortrinsret frem til d. 20. oktober. En lektion har en varighed af 40 min.
Prisen for medlemmer med banekort er 500,-/Lektion
Prisen for medlemmer uden banekort og udefrakommende er 550,-/lektion
Bindende tilmelding til Jette Christensen på tlf.nr. 60802886
Det Sydjydske Mesterskab for pony dressur05-09-2021 12:00 Sundeved Rideklub har netop afholdt Det Sydjydske Mesterskab for pony dressur.
En skøn dag med rigtig flot og elegant dressur 🎠 ikke mindst fra vore egne ryttere 💪
Holdet fra Aabenraa Rideklub, Møntehøj bestod af : Frederikke Wollesen med Fralde Malene Pelle med Sagagårdens Catch Me Nikoline E. Iversen med Rughaven Chivas Emma Skovgaard på Røghilds Kataya Lady
Malene startede LA1 og blev individuelt nr. 1 ud af 38 deltagende ryttere. Nikoline startede LA 3 og blev ligeledes nr. 1 med 38 deltagende ryttere Samlet set VANDT pigerne DET SYDJYSKE MESTERSKAB 2021 for pony dressur
Kæmpe tillykke til alle - det har været en forløjelde at følge jer fra sidelinien 😁💪⭐️⭐️⭐️⭐️
Ombygning af ponystald14-07-2021 08:48 Med baggrund i at der er en del tomme bokse i ponystalden, har vi i Ridehallens bestyrelse besluttet at benytte situationen til at renovere stalden.
Den bliver bygget om til 6 store heste bokse.
Vi forventer at være færdige d. 1. Oktober.
Da loftet skal understøttes på ny, betyder det at der først må indsættes hø/halm igen på loftet fra d. 1. Sept.
Ved spørgsmål kontakt Hans Jørgen (51581802) Ridehallens Bestyrelse
Indkaldelse til generalforsamling den 9. juni 202122-05-2021 07:07 ndkaldelse til generalforsamling d. 9. juni 2021
Kære medlemmer!
Hermed indkaldes til generalforsamling onsdag d. 9. juni 2021 kl. 19.30. Pga. COVID-19 vil vi bede jer om at tilkendegive om I deltager senest d. 1. juni på klubbens mail aabenraarideklub@mail.dk.
Generalforsamlingen afholdes på Arena Aabenraas stadion cafeteria, Vestvejen 25, Aabenraa.
Husk brug af mundbind indtil man sidder samt Coronapas.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
>
|
|
|
|
|
|